Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Melanomdan Korunma

Son yıllarda ülkemizde de malign melanom hastalarında artış görülmektedir. Bu artış, bronz tenin popüler olması nedeni ile (bilinçsiz) güneşlenme modası, solaryum kullanımının artması, ev dışı aktivitelerin yaygınlaşması ve ortalama yaşın yükselmesi gibi nedenlerle açıklanmaktadır.

Bedenin örtüsü “deri” vücudun en büyük organıdır ve vücudu tüm dış tehditlerden korur. Güneş ışını, ısı şokları, rüzgar, ayaz, soğuk,sıcak,yapay ortamlar (ısıtma,iklimlendirme, elektrik ışığı…) yanında hava kirliliği de tahrişleri çoğaltır ve derinin bağışıklığına zarar verir.Bu sıralananlar arasında güneş ışını en önemli etkendir. Bazı kişiler, güneş ışınlarının (ultraviyole -UV) etkilerine daha hassastır yani melanom gelişmesi açısından risk grubundadır.

Melanom açısından risk grubunda olanlar:

Açık renk tene, sarı/kızıl saça ve mavi/yeşil göz rengine sahip olanlar (genellikle bu kişiler güneş ışınına maruz kaldığında ciltleri hızla kızarır, hiperemik ve ödemli hale gelir) ? Çocuklukta ağır güneş yanığı hikayesi olanlar (melanom için önemli) ? UV maruziyeti öncesinde sıra dışı benleri (displastik nevüs) bulunanlar. ? Önceden tespit edilmiş melanom veya melanom dışı deri kanserli kişiler.

Korunma:

A.Güneş Işını: Çocuk ve erişkinlerin bilinçli güneşlenme konusunda bilgilendirilmesi kaçınılmazdır. Risk grubunda olanların temmuz ve ağustos ayları dışında izin kullanması, ev dışı aktivitelerini güneş ışınının yoğunluğuna göre ayarlaması (sabah ve akşam saatleri), gerekirse tatillerin ülkemizin kuzey bölgelerinde geçirmeye özen göstermeleri tavsiye edilir. Çocuklar için koruma programları çok önemlidir, aile ve öğretmen birlikte hareket etmelidir.Yaz okulu, spor kulübü ,apartman ve site yöneticileri bu tehlikenin farkında olacak şekilde bilgilendirilmelidir.

a) Bilinçli Güneşlenme : Ultraviyole indeksinin yüksek olduğu (güneş ışınlarının dünyaya dik geldiği öğlen saatleri-10.00-16.00 ) zamanda güneşlenmemek, kapalı yerde durmak uygundur.Bu saatlerde kumsalda şemsiye altında veya teknede gölgede oturmak sakıncalıdır.

b) Şapka ve güneş gözlüğü kullanmak, uzun kollu giyinmek,şort yerine pantolon giymek (Risk gruplarında ve zorunlu maruziyet durumlarında bu tür giysilerin UV korumalı olanları tercih edilmelidir)

c) Evden dışarı çıkmadan veya güneşlenmeye başlamadan önce güneş koruyucu krem/losyonları usulüne uygun kullanmak. Güneş koruyucu losyonlara güvenip uzun süre güneşte kalmak ciddi risk taşır.

d) Güneş ışınlarına maruz kalmanın ardından nemlendirici kullanmak

B.Deri Muayenesi /Kontrolü-kendi kendine deri muayenesi (KKDM):

Derideki her tür değişim gözümüzün önünde olmaktadır, bu nedenle derideki ben, leke, kabarıklık ve iyileşmeyen yaraları önemsemek,zamanında doktora müracaat etmek şarttır. Kişinin kendisi, yakınları (anne,eş,sevgili,akrabalar,yakın dostlar),kuaför ve manikür yapan kişiler ve doktorlar dahil tüm sağlık çalışanları bu konunun takipçileri olmalıdır.

Doğuştan var olan benler ya da çok sayıda ben varlığında düzenli doktor kontrolünde olmak kaçınılmazdır. Dermatoskop ile muayene ve benlerin bilgisayar ortamına taşınarak izlenmesi günümüzde kabul gören bir yaklaşımdır. Önemsendiği takdirde derideki her tür riskli lezyon çok erken dönemde fark edilir ve gerekli önlem alınır,önlem koruyucu cerrahidir.

C.Koruyucu Cerrahi : Derideki riskli benlerin ve benzeri oluşumların, cerrahi olarak çıkarılması herkese önerilmelidir. Yerinde bırakılması halinde (DOKUNULMADIĞI takdirde ) melanom gelişme riski olan bir benin cerrahi olarak çıkarılması, bu riski ve dolayısıyla bir deri kanseri çeşidi olan melanom tehlikesini ortadan kaldıracaktır. Nasır, tırnak batması, mantar enfeksiyonu,tırnak altında kan toplanması,şekere bağlı açık yara teşhislerinin doğruluğundan emin olmak ve bu tanılar ile ilgili aktif tedavi almak önemlidir. İyileşme olmadığı takdirde, ikinci doktor görüşü alınmalı ve/veya biyopsi yapılmalıdır.Biyopsi işlemi lokal anestezi ile yapılabilen basit bir işlemdir ve doğru teşhise ancak bu yolla ulaşılır.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -